Intervju sa Igorom Zajcevim - AZLK

Ceska, poljska, ruska, turska i ostale...

Re: Intervju sa Igorom Zajcevim - AZLK

Postod kd23se4 » Čet Feb 21, 2013 10:18 pm

Tek sada videh temu. Znam da su iz nekog razloga Aleko kupovala vojna lica. Secam se da sam jednom s mojima bio na kvantasu krajem 90ih i da smo videli tamo generala (tada vec penzionisanog) Veljka Kadijevica koji je sa Alekom bio u nabavci zimnice :lol:
Korisnikov avatar
kd23se4

Pridružio se: Pet Dec 23, 2011 2:04 pm
Oldtajmer: Saab 900 T8
Saab 9-3 TiD

Postod stalker92 » Sub Mar 02, 2013 9:56 am

"For years I thought I was the only person who was looking behind sheds, barns and garages while traveling, but I was mistaken. There are a lot of us out here."
Korisnikov avatar
stalker92

Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 8:56 am
Oldtajmer: '81 Ford Taunus TC3 1.6 L

Postod kd23se4 » Ned Mar 03, 2013 11:17 pm

:lol: mora da je Motorshow Birmingham posto mislim da u USSR-u nisu ovako promovisali kola :mrgreen:

Jeremy Clarkson rece da su Moskwitch prodavali 1 funtu jeftinije od Ford Cortine
Korisnikov avatar
kd23se4

Pridružio se: Pet Dec 23, 2011 2:04 pm
Oldtajmer: Saab 900 T8
Saab 9-3 TiD

Postod javasluk » Sub Jun 21, 2014 8:55 pm

kd23se4 je napisao:Tek sada videh temu. Znam da su iz nekog razloga Aleko kupovala vojna lica. Secam se da sam jednom s mojima bio na kvantasu krajem 90ih i da smo videli tamo generala (tada vec penzionisanog) Veljka Kadijevica koji je sa Alekom bio u nabavci zimnice :lol:

Radi se o tome da su kod nas do 1990.g. (a kod nas u HR je i sada slično samo lupito na svoju stranu; ma i kod vas također sigurno se točno zna kojie marke vozila su ssvojstvene određenim podskupinama društva) sve bilo ideologizirano. Jednostavno sve, od imena dvječjih vrtića i čokolada, ulica, kina (bioskopa), hotela, sve je bilo ideologizirano. Točno se znalo što je poželjno a što ne, snažna indoktrinacija je bila usađivana svim generacijama s najrazličitijim mitovima, pa tako i pri odabiru marki kućanskih aparata pa i automobila.

Na žalost, danas iz perspektive s odmakom od 25 godina od pada berlinskog zida uviđamo da smo bili prilično nepravedni prema mnogim vozilima iz istočnog bloka. Automobili niti krivi niti dužnu steknu imiđ preko svojih vlasnika i onda se neka marka identificira s vlasnicima i njihovim svetonazorima. To je bilo, a i danas još ima toga samo su relacije automobilskih marki različite. Nekad smo imali podjelu "istok - zapad", a danas nešto drugačiju, ali svaka marka idanas ima ima svoj imiđ i povezujemo je s određenim krugom kupaca (vlasnika njihovih). U biti je sve to socijologija isprepletena s ideologijom a na kojoj zaradu ostvaruju u današnje vrijeme kapitalisti. Ali još uvijek je automobil koji imamo i u kojem se pojavljujemo dovoljno govori o svjetonazoru njegovog vlasnika, tako je bilo i tada među "vojnim licima" da "zapadni" automobili nisu dobro došli među oficirima JNA, jer se vlasnike zapadnih vozila ssmatralo ideološki upitnima i to se čitalo kao svojevrsno namigivanje zapadnom/kapitalističkom ideološkom predloški a budući da je jna gradila indoktrinaciju kao antikapitalistička i nantizapadna vojska naravno da su ruska vozila davala svojevrsnu legitimaciju lojalnost vladajućoj ideologiji unutar armijskih krugova.
Dinamo Vinkovci! (danas se zove Cibalia)
Korisnikov avatar
javasluk

Pridružio se: Uto Feb 08, 2011 10:39 pm
Oldtajmer: bez vozila

Postod SLOBA » Uto Maj 02, 2017 10:13 pm

Interesantna socijoloska analiza. Jedino se ne slazem u potpunosti sa tim da je to indoktrincaciju komunistickog drustva i ideologije. To postoji svugde, u svakom drustvu, na svim geografskim sirinama, svim verama i ideologijama. A cini mi se da potice dobrim delom iz USA u savremeno doba...

Da li ste nekad gledali naku americku seriju ili film u kojem doktor ne vozi Volvo? Ili psihijatar ne vozi SAAB ? Reper ne vozi Cadilac Escalade? A bogati playboy ne sedi u Porsche-u ? Domacica da ne vozi karavan ? A sirotinja se klacka Taurusom... Vrlo upadljivo.

Mene je pravi nemac pitao "sta ci ti Opel - pa to voze vodoinstalateri". Ostao sam bez reci...

A danas, svako ko sebe zeli predstaviti kao opakog tipa i/ili uspesnog "biznismena" nove generacije, mora voziti Q5 ili M5, oni "jos jaci" Q7, M6, Cayenne... A njihove supruge po parkinzima odvaljuju okolne automobile - boze moj, bolje to nego da neko pomsili da nismo u trednu...

Secam se kao klinac da su krajem 60-tih Renault 10 zvali "oficirac". Da, uglavnom su ga vozili oficiri po Vojvodini. U to vreme su sportisti vozili NSU 1200 - tj. kupovali su oni koji zele da odaju utisak da su sportski tipovi. I dobro situriani profesori Taunuse... i danas bi ih znao nabrojati nekolicinu.

Ja, ustvari, i nisam bas nesto merodavan da raspravljam o toj temi. Od malih nogu volim automobile i motore, kao konstrukcije, inzenjerska i dizajnerska dela, kao price o stvaranju, nastajanju... a ne kao statusne simbole. Nikada nisam osecao automobil/vozila kao statusni simbol, pa ne znam šta to ljude (tj. odredjenu grupu ljudi), okuplja oko nekog tipa automobila.

U garazi imam Hondu Shadow Spirit 750 koja cakli kao za izlozbu, kinesku krosaricu i TMZ 50SL - moped iz 1959 ili 1960. godine, i svako od njih mi je drag. Iskreno, trzisno bezvredni TMZ moped me najvise i zabavlja u zadnje vreme.

A i automobila sam promeniu gomilu, pocevsi od peglice, fice, 3 komada Yuga, poloneza, skode... pa BMW-a, Chryslera, Dodge-a, Volvoa, Lotusa itd... i svi imaju nesto sto mi je bilo u tom trenutku privlacno, odgovarajuce, dobro... Boli me pomalo sto nikad nisam imao Trabanta, cu da kupim jednog...

Ha, ha! Kada bi mene neko podveo pod takvu sociolosku analizu prema motorima/automobilima koje sam kupovao - konstatovao bi da sam ludak!

A da ne bude bas potpuno OFF, da, imao sam i Moskvicha 412. I novog Aleka 1989. godine, sad sam se setio. Procao sam ga nesto brzo za nepunih godinu dana, pa mi nekako ispario iz pameti.
Korisnikov avatar
SLOBA

Pridružio se: Čet Okt 14, 2010 9:00 pm

Prethodni

Povratak na Autoindustrije Centralne i Istocne Evrope i Bliskog Istoka