[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions_content.php on line 678: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4539: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3711)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4541: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3711)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4542: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3711)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4543: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3711)
Oldtajmeri | Forum • Pogledaj temu - Renault 12

Renault 12

Renault 12

Postod profesorPROST » Pet Avg 27, 2010 9:37 am

Ovo je automobil koji ću sigurno jednog dana kupiti i srediti za sebe. Trenutno se nema vremena i para da se traži tako nešto i radi na tome.
Razlog?
Zato što sam u tom autu odrastao i proveo najlepše dečije dane, a i moja prva samostalna vožnja je bila u tom modelu.
Moj otac je kupio nov Renault 12 TL krajem 1974.g i posedovao ga sve do 1989.g. kad ga je prodao.
Bio je bele boje sa crvenom (bordo) unutrašnjosti, proizveden u fabrici IMV Novo Mesto.
To je za ono vreme stvarno bila lađa, jako udoban i tih automobil, koji mog oca za sve te godine nije ni jednom ostavio na putu, ali ga je on stvarno redovno i kvalitetno održavao. Prešao je oko 160-170 hiljada kilometara koliko se sećam.
Imao je jedino problema sa korozijom ( kompletno farban dva puta), iako je bio stalno garažiran, a kad smo išli na more imao je specijalno za taj model napravljenu ceradu, a gume je zaštitio kartonima da ne bi bile direktno na suncu. Ali u to vreme se velika većina ljudi ponašala prema svojim ljubimcima na 4 točka.

Znači, mnogo sam sentimentalno vezan za taj model, tako da sam se odlučio da kad dođe vreme nabavke oldtajmera upravo biti Renault 12, a još bi najviše voleo kad bi mogao da nađem takav model (1974. i bele boje) kakv smo mi posedovali.

Voleo bi ako neko ima nešto više o Renaultu 12 da napiše, jer baš nema mnogo podataka i informacija na netu o njemu.
Korisnikov avatar
profesorPROST

Pridružio se: Pet Avg 27, 2010 9:00 am

Re: Renault 12

Postod Maki_M » Ned Avg 29, 2010 10:04 pm

Ima informacija na netu, doduše ne na našem jeziku ali ih ima.
Naći R12 bilo kojeg godišta u pristojnom stanju kod nas, kao dobru bazu za sređivanje je jako teško i ja ti želim puno uspeha u tome. Razumem apsolutno tvoju sentimentalnu vezanost za ovaj auto a ja evo sada, ovako preliminarno obećavam da ću napisati "koju" o ovom modelu.
Za početak evo jedne fotografije primerka u kome sam i ja na kratko uživao, mada ne za njegovim volanom.

Korisnikov avatar
Maki_M

Pridružio se: Sub Jun 05, 2010 9:45 am

Postod Kiki » Pon Avg 30, 2010 3:26 pm

Kupi ovde u bilo kakvom stanju,odes lepo do Rumunije i pazaris delova sta ti dusa zeli,bar tamo ih ima ohohoj...
Korisnikov avatar
Kiki

Pridružio se: Pon Apr 13, 2009 3:05 pm

Postod nebojsaR4 » Čet Sep 02, 2010 2:25 pm

da, zbog dacije ima dosta delova da se nadje.
Takodje, u Juznom Bulevaru TTD dosta ima delova za Dacije i dobri su momci.

Sto se tice 12ce... ima jedna u gradu bela koja je KAO NOVA!...video sam je u Sarajevskoj jednom...stariji covek vozi... auto je ko casa...
Korisnikov avatar
nebojsaR4

Pridružio se: Pon Nov 09, 2009 5:58 pm
Oldtajmer:

Postod Maki_M » Pet Sep 03, 2010 1:42 pm

Profesora nema ili nema šta da kaže na ove naše odgovore.
Nije valjda samo trenutna opsesija dvanaesticom u pitanju.
Evo jedne serije II u oglasima:
http://www.polovniautomobili.com/oglas5 ... ault_r_12/
Korisnikov avatar
Maki_M

Postod profesorPROST » Pet Sep 03, 2010 4:15 pm

Nije trenutna opsesija, odnosno nije uopšte opsesija, nego sam sentimentalno i nostalgično vezan za taj automobil.
Ta serija II me ne zanima, samo prva serija.
Korisnikov avatar
profesorPROST

Postod Maki_M » Ned Sep 05, 2010 11:21 am

Renault 12 je bio pun pogodak za fabriku Reno. Njime su postigli baš ono što su i hteli.
Nije nosio ništa avangardno kao R16 ali to nije ni bio cilj. Čak je R12 u odnosu na R16 sa tehničke strane bio korak nazad (polukruta osovina nazad naspram sva 4 nezavisna kod R16 i motor postavljen uzdužno a ne poprečno iza prednje osovine).
Cilj je bio pre svega napraviti auto koji će popuniti prazninu u ponudi između R8 i R16. Trebao je biti što jednostavniji za izradu i održavanje jer se planirao kao globalni model, za proizvodnju i distribuciju u celom svetu. I uspeo je u tome. Nije bilo kontinenta na kome nije bio zastupljen. Proizveden je u milionskom tiražu, počev od 1969. kada je predstavljen pa sve do 1980. kada je povučen sa tržišta jer je moderniji i bolji R18 već bio prisutan kao njegova relativno dostojna zamena.
Naravno kao što znamo po našim susedima Rumunima gde je R12 tj. Dačija 1300 bio skoro pa nacionalno vozilo i gde se malte ne neizmenjen proizvodio sve do 2004. godine, ovaj model je nastavio da živi još dugo dugo. Slična priča važi i za Tursku gde ga je Oyak-Renault proizvodio sve do 2000.
Zbog činjenice da je proizvođen ovoliko dugo i to na raznim meridijanima automatski mu umanjuje bilo kakvu oldtajmersku vrednost. Ali to nije ni bitno, pogotovu tebi Profesore. R12 je bio i ostao dobar auto.

Evo jednog testa R12 iz 1970. godine iz najstarijeg australiskog auto časopisa - Wheels:

Korisnikov avatar
Maki_M

Postod Uzegli Zejtin » Ned Sep 05, 2010 7:00 pm

Aranđelovački Reno 12, čeka da ga neka dobra duša kupi. Dugo se vrti po oglasima, cena je u neđuvremenu pala ispod 150 evra, valjda vredi makar za delove. Motor 1300, kilometraža 68000. Možda je dosad završio kao sekundarna sirovina. :cry:

http://aranoelovac.olx.rs/renault-12-iid-30499673

Slika

Jedan skarabudž:

http://www.polovniautomobili.com/oglas6 ... ault_r_12/
Leave the f**king cheese there, all right? I love f**kin' cheese at my feet! I stick mother**kin' provolone in my socks at night, so they smell like your sister's crotch in the morning. Alright?
Korisnikov avatar
Uzegli Zejtin

Pridružio se: Sub Sep 04, 2010 3:13 pm
Oldtajmer:

Postod profesorPROST » Ned Sep 05, 2010 8:52 pm

Ovaj iz Aranđelovca se jako dugo vremena prodavao, poslednji put kad sam ga video u oglasima cena mu je bila 110e. Više ga ne viđam u oglasima, moguće da je otišao na reciklažu za domaćeg Punta.

Bela 12-ica je moje godište i boja (takav sam imao).
Kako ga je čovek prefarbao, to u životu nisam video, samo stakla i gume nije ofarbao, sve ostalo jeste, čak i čep od rezervoara. :(
Korisnikov avatar
profesorPROST

Postod Maki_M » Ned Sep 05, 2010 9:00 pm

Možda je Gustavov. :lol:
Korisnikov avatar
Maki_M

Postod profesorPROST » Uto Sep 07, 2010 5:49 pm

Zaboravio sam da napišem sa kojom lakoćom i mekoćom su se zatvarala vrata, prava francuska nežnost. Bilo je dovoljno malim prstom da se gurnu vrata i ona bi bila cela zatvorena. Možda zato što su u to vreme vrata bila jako lagana, za razliku od današnjih automobila gde su vrata mnogo teška.
Ne znam kako je bilo kod drugih francuskih automobila tog vremena, odnosno da li su se i kod njih tako lako vrata zatvarala, ali znam da je moj ćale ludeo kad nekog poveze i kad mu svom snagom zalupe vrata, pogotovo kad sednu u vozilo ( sav se auto zatrese od siline zatvaranja :lol: ) ili kad izađu i zalupe kao šamarčinu.
To je u neku ruku i razumljivo, jer su u to vreme većini automobila (Lada, PZ, Zastava 101, 1300 i drugi slični modeli) trebalo tako da se zatvaraju vrata, tj. svom snagom da bi se dobro zatvorila.
Korisnikov avatar
profesorPROST

Postod Maki_M » Uto Sep 07, 2010 7:12 pm

Tačno, to je jedan od detalja koji je i meni ostao jasno urezan u sećanju. Vrata jesu bila laka za današnje kriterijume ali su se tako lepo zatvarala. I ne samo to. Sve je bilo nekako nežno, suptilno, tipično francuski. Tih rad motora, lagano ljuljuškanje limuzine čak i po grbavim putevima, izuzetno udobni sicevi ... Ko se nije vozio u takvim automobilima nikada to neće shvatiti.

Kao što sam u jednom od prethodnih postova pomenuo, R12 je bio izuzetno zahvalan auto po pitanju održavanja, krajnje jednostavan tako da se svako ko se iole razumeo oko mehanike mogao sam brinuti o njemu. Sa druge strane zbog svoje jednostavnosti i pouzdane konstrukcije kvarovi su bili vrlo retki. Za 27 godina eksploatacije, koliko dugo su ga vozili naši prijatelji, ja se ne sećam da se ta njihova dvanaestica ikada pokvarila. Jedino pamtim kupovinu novih opruga za zadnje vešanje jedne godine u Grčkoj ali što ne treba da čudi jer je dotični primerak godinama vukao kamp prikolicu svakoga leta.
Čak i ako je bila potrebna bilo kakva intervencija na kolima, to se odrađivalo na samom putu uz veoma skromno mehaničarsko znanje.
A evo i jedne sličice na kojoj se vidi taj naš prijatelj (sa kapicom na glavi) kako odrađuje pit-stop negde na putevima zapadne Evrope kojima je ovaj Reno prošao uzduž i popreko.

Korisnikov avatar
Maki_M

Postod bora r12 » Sre Feb 23, 2011 7:29 pm

ja posedujem bas takav beli reno 12 tl, moja nana prvi vlasnik od '75, i takodje ima jako veliku sentimentalnu vrednost za mene, detinjstvo sam proveo u njemu i sa uzivanjem ga vozim, a i moje drustvo obozava da se vozi u njemu...preso je tek 40 000km i pojavila se rdja na zadnjim rubovima jer je vozen prosle zime cele zime a inace se ne vozi zimi, a i po kisi se izbegava, pa cu sad na leto da ih odradim, inace je u fabrickom stanju :D evo i par slicica :D

Slika
Slika
Slika
Slika
Korisnikov avatar
bora r12

Pridružio se: Sre Feb 23, 2011 7:21 pm
Oldtajmer:

Postod javasluk » Ned Mar 13, 2011 10:44 pm

Ali meni nije jedna druga stvar baš najjasnija? A to je da se sećam da je tih modela Dacia 1300, pa i 1310 kod mađara bilo "ko pljeve", i dok se dan danas u Mađarskoj i mogu naći (sve rjeđe) primjerci vozila iz socijalizma (trabant, lada, najčešće, ostali moskvić, wartburg, skoda, pegla,) ali baš Dacije nema već godinama. Čak se i po oglasima mnogo retke? Skoro da su od tih socijalističkih baš Dacije prvo nestale! Sad ja vas pitam, budući da se izjašnjavate da je jednostavna za održavanje, kako onda da su tako kratko izdržale? Što je u pitanju? Koliko su ti rumunjski motori mogli izgržati?

I kako u Rumuniji danas s delovima za njih? ima-nema? Turska?
Dinamo Vinkovci! (danas se zove Cibalia)
Korisnikov avatar
javasluk

Pridružio se: Uto Feb 08, 2011 10:39 pm
Oldtajmer:

Postod profesorPROST » Uto Mar 22, 2011 11:32 pm

@bora r12

Auto stvarno izgleda odlično i u fabričkom stanju.
Daj neku fotografiju unutrašnjosti.
Korisnikov avatar
profesorPROST

Postod bora r12 » Sub Mar 26, 2011 2:50 pm

unutrasnjost je rasulo jer su se presvlake pocepale pa sam ja preko njih navuko dresove na naslon i stavio jastuke da bih zastitio sedista, a pozadi je prostrto jednobojno cebe kao sto se i vidi na poslednjoj slici...trenutno razmisljam da odradim presvlake od eko koze pa da to sredim jer je ostatak kabine u fabrickom stanju :D za jedno 2 nedelje treba da se registruje, pa cu tad slikati jos koju slicicu :thumbup:
Korisnikov avatar
bora r12

Pridružio se: Sre Feb 23, 2011 7:21 pm
Oldtajmer:

Postod milosbpa » Sub Sep 28, 2013 8:05 pm

Pozdrav svima,

da li iko zna gde se mogu pronaci delovi za reno 12? konkretno, treba mi spojnicka osovina, spaja lamelu i menjac?
Delove je maltene nemoguce naci, odgovarala bi mi i polovna.

Milos
Korisnikov avatar
milosbpa

Pridružio se: Sub Sep 28, 2013 7:59 pm
Oldtajmer:

Povratak na Renault